Metoda Alfreda Tomatisa

Terapia Tomatisa zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dzieje się to dzięki bardzo dobrym efektom terapeutycznym w obszarach:

 • Polepszenie koncentracji uwagi i skupienia się nad zadaniem
 • Polepszenie zdolności uczenia się
 • Dostęp do i polepszenie zdolności mówienia
 • Polepszenie rozróżniania kierunków
 • Polepszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, równowagi i poczucia własnego ciała w przestrzeni
 • Zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości
 • Wyciszenie
 • Wzbogacenie języka
 • Stymulacja wyobraźni
 • Wzmocnienie motywacji wewnętrznej
 • Polepszenie zdolności komunikacji
 • Polepszenie zdolności kontroli własnych emocji
 • Przyspieszenie zdolności asymilacji języka obcego w szczególności akcentu i rytmu
ben-mullins-3H3aOSKInsE-unsplash
Terapia Alfreda Tomatisa jest skierowana zarówno do dzieci jak i dla dorosłych. Z powodzeniem można ją stosować u:
 • Osób z zaburzeniami koncentracji uwagi które mają problem z przetwarzaniem słuchowym informacji
 • Osób dyslektycznych
 • Osób z sprzężoną niepełnosprawnością – Autyzm, Zespół Aspergera
 • Osób jąkających się
 • Osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
 • Dzieci z zaburzeniami mowy i opóźnionym rozwojem mowy,
 • Kobiet w ciąży
 • Osób leżących i niepełnosprawnych ruchowo celem dostymulowania przedsionka drogą słuchową
 • Aktorów celem zwiększenia kontroli nad własnym głosem
 • Osób mających kłopoty z artykulacją i wyrazistością mowy
 • W przypadku dorosłych terapia Tomatisa z powodzeniem stosowana
  jest w leczeniu depresji, wspomaga asymilację i integrację języków
  obcych oraz kształcenie i udoskonalanie umiejętności komunikacyjnych.
 • Korzyści po zastosowaniu terapii Tomatisa dotyczą też wzrostu
  pewności siebie, poziomu energii, motywacji, jasności umysłu i lepszego
  samopoczucia.
 • Studenci oraz przedstawiciele różnych profesji, w tym biznesmeni,
  dziennikarze, artyści, politycy mogą liczyć na poprawą pamięci i
  koncentracji uwagi, łatwiejsze przyswajanie języków obcych,
  odstresowanie.

Podstawą do zakwalifikowania na terapię metodą Tomatisa jest występowanie objawów zaburzenia uwagi słuchowej potwierdzonych wynikami badania. Warto więc wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy zaburzenia uwagi słuchowej.

W naszym gabinecie mogą Państwo skorzystać z terapii Tomatisa. Swoją pomoc dedykujemy głównie mieszkańcom Tych oraz Katowic. Jednak do naszych specjalistów przybywają osoby również z innych części Polski. Zapraszamy do zapisów na terapię, a w razie jakichkolwiek pytań kontaktu. Nasi pracownicy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.

Przyczynami zaburzeń uwagi słuchowej mogą być:
 • powikłania w okresie ciąży i w okresie okołoporodowym,
 • opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
 • opóźnienie rozwoju mowy,
 • nawracające zapalenia uszu,
 • adopcja, wczesne oddzielenie od matki, rozłąka z rodzicami,
 • wszelkie traumatyczne przeżycia, wszelkie urazy emocjonalne na każdym etapie rozwoju.

Powyższe objawy powinny być dla Państwa sygnałem, którego nie należy bagatelizować. Skuteczną i efektywną metodą radzenia sobie z powyższymi symptomami jest terapia Tomatisa, z której mogą Państwo skorzystać w naszym gabinecie.

Celem każdego z naszych logopedów jest poprawa jakości życia Klientów poprzez wdrożenie nowoczesnej i skutecznej metody, jaką jest terapia Tomatisa. Z zastosowaniem innowacyjnych technik artystycznych jak Reggio Emilia, jesteśmy w stanie wywołać pozytywne zmiany w życiu ludzi, jednocześnie ucząc ich słuchać.

Znakomite efekty terapii Tomatisa uzyskujemy dzięki wytrenowaniu mięśni ucha środkowego.
Do gabinetu zgłaszają się osoby, które charakteryzują się bardzo różnymi deficytami. Po terapii Tomatisa zaczynają prawidłowo przetwarzać dźwięki- przyjmują więcej informacji, zaczynają lepiej funkcjonować zarówno w środowisku szkolnym jak i społecznym. Stają się mniej lękowe a ich umiejętności lingwistyczne rozwijają się bardzo dynamicznie.
Ciąża –Tomatis dla matki i dziecka
Nieprawdopodobne jest to, że możemy zadbać o rozwój dziecka stymulując jego mózg od poczęcia. Dziewięć miesięcy ciąży w łonie matki jest najważniejszym okresem ,który warunkuje nasze życie! Terapia w tym czasie to inwestycja w zdrowie dziecka. Terapia Tomatisa jest świetnym przygotowaniem do porodu. Dzięki niej możemy osiągnąć cudowny efekt, jakim jest urodzenie dziecka o wiele dojrzalszego i spokojniejszego w porównaniu do dzieci, których mama nie korzystała z terapii podczas ciąży.
Terapia Tomatisa sprawdza się również w przypadku nauki języków obcych.

Wydaje się to nieoczywiste, jednak terapia Tomatisa okazuje się niezwykle przydatna podczas nauki języków obcych ze względu prostego mechanizmu. Jako dzieci słuchamy mowy naszych rodziców, rodziny, społeczeństwa, przyzwyczajając się do określonych częstotliwości wyrażanych w Hercach, które są integralną częścią każdego języka. Np. język angielski mieści się między 2 a 12 tys. Hz bazując głównie na wysokich częstotliwościach. My Polacy, nie używamy tych częstotliwości w tym zakresie jak Anglicy i w związku z tym, żeby dostymulować siebie samych, jak i dostymulować naukę języka angielskiego zalecana jest terapia słuchowa Tomatisa. Po jej odbyciu jesteśmy w stanie nauczyć się więcej, lepiej, jeśli chodzi o jakość wypowiadanych słów, akcent, melodię i rytm danego języka.

(NIE)grzeczne dziecko, a terapia Tomatisa!

Terapię Tomatisa stosuje się również u dzieci, które wykazują zaburzoną uwagę słuchową bądź są nadpobudliwe, bowiem metoda ta pozwala ograniczyć nadpobudliwość. Dzieci, nie potrzebują już dodatkowego stymulowania się ruchem, ponieważ w sposób prawidłowy przetwarzają zarówno dźwięki, jak i komunikaty słowne. Docierające informacje dźwiękowe są przetwarzane prawidłowo i w związku z tym organizm dziecka nie potrzebuje dodatkowego bodźcowania.

Autyzm – terapia głosem matki według metody prof. Alfreda Tomatisa

Autyzm został uznany przez ekspertów ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy oraz AIDS. Jest to niepełnosprawność, z którą ludzie borykają się przez całe życie. Dotyka dzieci na całym świecie, niezależnie od płci, rasy i statusu społeczno-ekonomicznego. Stanowi wyzwanie dla długoterminowej opieki zdrowotnej, edukacji, programów szkoleniowych, a także interwencyjnych. Jak pomóc? Przedstawiamy skuteczną i sprawdzoną metodę terapii prof. Alfreda Tomatisa.

Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie Jozefa Vervoorta i jego zespołu z ośrodka Atlantis, rezultaty terapii Tomatisa są wyraźnie zauważalne w testach słuchowych, szczególnie w badaniu mapowania mózgu oraz testach wywołanych potencjałów. Należy pamiętać, że każde dziecko określane jako „autystyczne” jest inne. Nie należy się spodziewać, że wszystkie dzieci poddawane terapii osiągną właśnie taki poziom rozwoju. Jednak dla wielu z nich jest to droga, aby prędzej czy później wydostać się z ich specyficznego małego świata i pełniej uczestniczyć w naszym świecie.

Jak podkreśla Vervoort, w ciągu minionych trzydziestu lat w centrum Atlantis przeprowadzono terapię ponad 1200 osób z autyzmem oraz ponad 2500 dzieci z zachowaniami autystycznymi. Wszystkie one osiągnęły pozytywne rezultaty. Około 20% dzieci poddanych terapii Tomatisa było później uznawanych za dzieci w normie (bez odstępstw), zaś 60% opisywano jako przypadki ze znaczącą poprawą, a u 20% dzieci wskazywano, że uzyskano poprawę w kilku aspektach. Początek terapii ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego jej wyniku. Im szybciej zostanie podjęta, tym lepiej. Skoro zaburzenia ze spektrum autyzmu są dzisiaj wyraźnie wykrywalne przed ukończeniem trzeciego roku życia, zwlekanie z terapią lub czekanie na poprawę wpływa na osłabienie efektów terapii. Rozwinięta metoda stymulacji audio-psycho-lingwistycznej jest szczególnie wskazana w przypadkach dzieci z ASD.

Jeśli Państwa dziecko cierpi na autyzm i szukają Państwo skutecznego sposobu na poprawę jego jakości życia, zachęcamy do umówienia terapii Tomatisa w naszym gabinecie. Dogodna lokalizacja w pobliżu Katowic oraz Tych sprawia, że docierają do nas osoby z całego województwa śląskiego oraz pobliskich miejscowości.

Dzieci z niedojrzałą uwagą słuchową zapamiętują tylko część tego co do nich mówimy.

Dzieci nie pamiętają informacji podawanych w przedszkolu, w okresie szkolnym mają trudności z pisaniem ze słuchu, popełniają wiele błędów, przekręcają wyrazy. Codzienne funkcjonowanie utrudniają im problemy z uwagą i koncentracją. Zaburzeniom tym może towarzyszyć dodatkowo nadwrażliwość na pewne rodzaje dźwięków. Czy zdarzyło się Państwu mówić do swojego dziecka i mieć wrażenie, że ono nie słyszy? Czy po kilkukrotnym powtórzeniu pytania lub polecenia nie męczyły Państwa wątpliwości, czy jego słuch jest prawidłowy? Jeśli tak, to terapia Tomatisa stanowi odpowiednie rozwiązanie.

Każdy z nas wyłącza się myślowo.
Aby skoncentrować się na jednej rzeczy, nasz umysł uczy się pomijać zbędne informacje. Przy prawidłowo funkcjonującej uwadze słuchowej nagły, ważny dźwięk powinien automatycznie uruchomić uwagę dziecka, jednak nie zawsze tak się dzieje. Nieprawidłowo funkcjonująca uwaga słuchowa objawia się trudnościami ze skoncentrowaniem się w szumie, nieprawidłowym selekcjonowaniem docierających do nas informacji, błędnym odbieraniem komunikatów.
Najnowocześniejszy sprzęt
UWAGA SŁUCHOWA PRO to odpowiedź na potrzeby dzieci i dorosłych z różnymi trudnościami: dysleksją, dysgrafią, wadami słuchu i mowy, problemami z emisją głosu, zaburzeniami koncentracji uwagi czy też pamięci, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD. Dla wielu z tych osób pomocna może być terapia oparta na metodzie prof. Alfreda Tomatisa Problemy z nauką, komunikowaniem się, koncentracją uwagi oraz wieloma ważnymi zdolnościami poznawczo-emocjonalnymi często mają swoje źródło w zaburzeniach uwagi słuchowej, czyli nieprawidłowym przetwarzaniu przez mózg informacji sensorycznych. W takich przypadkach zastosowanie treningu uwagi słuchowej, która jest częścią terapii Tomatisa przynosi znakomite efekty. Ważne jest, by terapia została rzetelnie oparta na założeniach prof. Alfreda Tomatisa, by była prowadzona przez dobrze przygotowanego specjalistę i by zastosowano w niej bezpieczny, autoryzowany sprzęt. Wszystkie powyższe kwestie zostają spełnione w naszym gabinecie, znajdującym się w pobliżu Katowic oraz Tych.

Certyfikowani terapeuci – godni zaufania

W naszym gabinecie terapia Tomatisa prowadzona jest na najwyższym poziomie, przez certyfikowanych terapeutów. Swoją wiedzę zdobyli bezpośrednio od Josefa Vervoortʼa, współtwórcy Atlantis — belgijskiego instytutu Tomatisa i długoletniego przyjaciela oraz współpracownika Alfreda Tomatisa.
Jak przebiega diagnostyka i terapia w Metodzie A. Tomatisa
Podstawą kwalifikacji pacjenta na terapię metodą Tomatisa jest występowanie u niego objawów zaburzenia uwagi słuchowej potwierdzonych wynikami diagnozy:
DIAGNOZA
1. Wywiad z pacjentem. Wywiad obejmuje informacje o rozwoju dziecka od przebiegu ciąży do chwili obecnej:
 • przebieg ciąży i okresu okołoporodowego (zaburzenia, powikłania, sytuacje szczegуlne)
 • rozwуj psychoruchowy
 • rozwуj mowy
 • stan medyczny
 • sytuacja rodzinna
 • sytuacja szkolna
 • opis obecnych niepokojących dolegliwości (problemy szkolne, zaburzenia koncentracji, płynności mowy, nadpobudliwość itp.)
2. Test uwagi i lateralizacji słuchowej. Składa się z następujących elementуw:
 • Badanie uwagi słuchowej zewnętrznej (przewodnictwo powietrzne – zdolność słuchania i przetwarzania dźwiękуw dochodzących „z zewnątrz”)
 • Badanie uwagi słuchowej wewnętrznej (przewodnictwo kostne – zdolność słuchania i przetwarzania dźwiękуw dochodzących ” z wewnątrz”)
 • Badanie lokalizacji źrуdła dźwięku (określenie, z ktуrej strony słyszy się dany dźwięk)
 • Badanie dyskryminacji wysokości dźwięku (rozrуżnianie dźwiękуw wyższych i niższych)
 • Badanie lateralizacji słuchowej (ocena dominacji ucha w przetwarzaniu informacji)
Po dokładnej diagnozie ustalany jest indywidualny program terapeutyczny, który dostosowany jest do wyników testów i potrzeb pacjenta

CYKL TERAPII

Podczas pracy z dziećmi, wykorzystuje się nagrany głos matki, która aktywnie uczestniczy w procesie tworzenia programu terapii dla swojego dziecka. Głos jest przetworzony i silnie przefiltrowany, co daje możliwość ponownego słuchania matki z okresu życia płodowego. Jest to szczególnie ważne dla dzieci z zaburzeniami mowy, dysleksją czy innymi trudnościami szkolnymi, a w szczególności dla dzieci w adopcji.

Cała terapia dzieli się na dwie fazy: czynną i bierną.

Trening zaczynamy od fazy biernej, podczas której pacjent tylko słucha odpowiednio przefiltrowanej muzyki. Ma to na celu wykształcenie umiejętności prawidłowego słuchania. Program treningu opracowywany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju problemu oraz wyniku testu uwagi słuchowej. Oznacza to dobranie odpowiednich nagrań, a także ustawienia parametrów Elektronicznego Ucha w taki sposób, aby trenować te funkcje, które są zaburzone.

Po przejściu przez fazę bierną pacjent jest gotowy na fazę czynną. Ta część terapii Tomatisa polega na pracy z mikrofonem. Osoba poddawana terapii mówi, czyta lub śpiewa do mikrofonu, jednocześnie słuchając przez słuchawki własnego głosu przetworzonego przez Elektroniczne Ucho. Celem tej fazy jest reedukacja i budowanie nowej, ulepszonej kontroli nad własnym aparatem mowy.

Jako materiału dźwiękowego wykorzystuje się utwory Mozarta. Jego muzyka odznacza się dużą dynamiką oraz harmonicznymi i wysokimi dźwiękami. Ma działanie stymulujące i energetyzujące. Innym, często wykorzystywanym rodzajem muzyki są chorały gregoriańskie, które uspokajają, wyciszają oraz ugruntowują w sferze fizycznej. Te dwa typy utworów często stosuje się naprzemiennie. Mogą one zarówno stymulować funkcje organizmu, jak i pomóc w relaksacji osobie słuchającej.

W standardowym programie, terapia Tomatisa trwa przez przynajmniej 30 dni po 90 minut codziennie.

Rodzice dzielą się doświadczeniem!

Nasza 12 -letnia córka, Alicja , urodziła się jedenaście tygodni przedwcześnie. Jako niemowlę doznała udaru mózgu , a później przeszła dwie operacje na otwartym sercu. Cierpiała także na przewlekłe infekcje ucha . W wyniku tych przypadłości miała poważne problemy w nauce . Gdy zaczęła program terapii Tomatisa, jako szóstoklasistka , czytała na poziomie klasy 3 , a jej umiejętności przetwarzania słuchowego były bardzo niskie . Po terapii metodą Tomatisa czytała na poziomie klasy 7 i jej umiejętności przetwarzania słuchowego poprawiły się diametralnie . Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc. Terapia Tomatisa – to cud dla naszego dziecka. Rodzice Alicji

Jestem wdzięczny za ofertę terapii metodą Tomatisa dla mojego siedmoiletniego synka . Został zdiagnozowany i okazało się ,że ma zaburzenia przetwarzania słuchowego ,wskutek czego zmagał się ze znaczącym trudnościami w uczeniu się ,czytaniu i pisaniu w szkole. Po ukończeniu dwóch pierwszych tygodni terapii metodą Tomatisa, jego nauczyciel poinformował mnie, że syn uczynił znaczne postępy nie tylko w czytaniu i ortografii , ale także w koncentracji uwagi na wykonywanych zadaniach zadaniach . Po zakończeniu terapii metodą Tomatisa, czyta na poziomie wieku , jest o wiele szczęśliwszy i pewny siebie.
Wdzięczny ojciec

Zauważyłam problem, gdy nasze dziecko miało dwa lata. Wzięliśmy go na przyjęcie urodzinowe i kontrast pomiędzy innymi dziećmi w jego wieku był ogromny. Podczas gdy inne dzieci mówiły i uczestniczyły w zabawach, moje dziecko spędzało czas na imprezie patrząc w przestrzeń. Poddaliśmy go testom i zdiagnozowano u niego opóźnienie mowy. W tym czasie miał trzy lata, dysproporcja była jeszcze bardziej wyraźna, nawet po prawie roku terapii mowy. Oznaczało to, że zostanie jeszcze bardziej społecznie odizolowany gdy będzie starszy. Byliśmy również bardzo zaniepokojeni jego przyszłością w szkole i dziwiliśmy się, jak będzie w stanie konkurować z innymi dziećmi z jego deficytem.

Skorzystaliśmy z terapii metodą Tomatisa. Zarówno mój mąż i ja zgadzamy się ,że ze wszystkich metod, których próbowaliśmy ,Tomatis był zdecydowanie jedną z najbardziej skutecznych terapii.

Moje dziecko jest obecnie wyraża się jaśniej i zrozumiale, gdy mówi. Wydaje się mieć więcej wiary w swoje zdolności . Zauważyłam również, że ma lepszą kontrolę nad swoimi emocjami i stał się bardziej zrelaksowanym i spokojnym dzieckiem. Nastąpił ogromny postęp w jego słuchaniu, a on jest w stanie przetworzyć i zrozumieć instrukcję. Najlepszą wiadomością jest to, że uczęszcza do szkoły ogólnodostępnej ma świetne kontakty z rówieśnikami i naprawdę kocha szkołę.
Wierzymy że metoda Tomatisa wpłynęła na sukces naszego syna.
M i K

Rok temu stwierdzono u córki zaburzenia przetwarzania słuchowego, audiolog polecił rehabilitację np. metodą Tomatisa. Miałam wiele wątpliwości, a w opiniach o tej metodzie brakowało mi konkretów. Córka od razu polubiła Panią Marzenę i chciała brać udział w zajęciach, więc postanowiłyśmy spróbować i przeszła 3 kolejne etapy terapii. Teraz po badaniu kontrolnym u audiologa mogę podać te “konkrety” – wyniki: stwierdzono znaczną poprawę i, że dziecko nie wymaga już kontroli w poradni audiologicznej, mniejsza też jest obecnie nadwrażliwość słuchowa na niektóre dźwięki w prawym uchu, w teście mowy w szumie średni wynik z 57,5% poprawił się na 62,5% (najniższa norma dla dzieci, jak nam tłumaczono to 60%) w teście sekwencji długości średni wynik z 28% poprawił się na 61% Jestem bardzo wdzięczna Pani Marzenie za skuteczną pomoc i wspaniałe zajęcia dla córki.

Mama Amelki